BETON ELYAFI ( ŞAP ELYAFI )

Beton elyafı şap ve endüstriyel beton imalatlarında sağlamlığı arttırmak ve çatlamayı engellemek için kullanılan homojen dağılabilen ,rastgele yönlenen birincil ve ikincil donatı vazifesi gören cam elyaf veya polipropilen ayrık liflerdir.

Elyaf ,lif katkılar beton ve şap harclarına şantiyede beton mikserine katılarak veya hazır beton santrallerinde katılarak kullanılabilirler.Elyaf katkı kullanılarak imal edilen beton ve şap imalatlarında tozuma ve çatlama meydana gelmez .Bunun sebebi fiber cam elyaf katkıdan dolayı betonun daha sünek bir hal almasıdır. Elyaf lif katkılı fiber betonlar darbelere karşı daha mukavim ve daha uzun ömürlü olurlar.

BETON VE ŞAP HARCINDA ELYAF FİBER LİF KATKININ FAYDALARI

 • Beton ve şap harcına katılan elyaf lif katkılar betonda düzgün dağılan ve rastgele yönlenen lifler olduğundan çekme ve basınç gerilmelerine karşı betonda 3 boyutlu donatı vazifesi görürler .
 • Fiber elyaf lif katkının betona verdiği süneklik sayesinde betonun darbe daynımı katkısız betonlara göre daha yüksek olur.
 • Elyaf katkı betonun prizini alması ve sonrasında oluşabilecek rötre çatlaklarını ve mikro çatlakları engeller.
 • Beton elyafı asit ve baza karşı dayanıklıdır.Demir ve metal donatı kullanılamayan hayvan barınağı ,asit ve baz kullanılan imalathanelerin zemin betonları için kullanılabilecek en ideal beton katkısıdır.
 • Fiber elyaf lif kullanılan beton ve şapın su geçirgenliği azalır.Bu yüzden beton ve betonda kullanılan demir donatı korozyonuna engel olur.
 • Fiber elyaf lifler suya karşı dayanklıdır .Korozyana uğramazlar,bakteri oluşturmazlar.
 • Cam elyaf beton lifleri ısıya ve yangına karşı dayanıklıdır . Yükek ısıya ve ateşe maruz kalan fırın ve haddehane zemin betonlarında fiber lif katkı tercih edilir.
 • Betonda elyaf kullanımı tel donatı kullanımına göre daha iyi perdah yapılmasını sağlar,şap üzerine gelecek epoksi ve diğer boya kaplamalarına zarar vermez.
 • Fiber elyaf takviyeli zemin betonlarında yüzey aşınması ve tozuması azalır.
 • Betona elyaf katılması ve karışımı daha basit ve kısa olduğundan işçilik ve zaman tasarrufu sağlar.

BETON ELYAFI ÇEŞİTLERİ

Beton elyafını hammadde ve boy olarak sınıflandırmak mümkündür.

 • Polipropilen liflerden üretilen kırpılmış beton ve şap elyafı.
 • Fiber Cam elyaf liflerden imal edilen beton ve şap elyafı.
 • Sentetik - kopolimer liflerden kesilerek imalat yapılan beton elyafı.

Beton ve şap elyafını farklı ölçülerde olmak üzere,Mikro fiber ve Makro fiber olarak iki gruba ayırabiliriz.

polipropilen beton elyafi beton elyafı cam elyaf makro fiber beton elyafı

BETON ELYAFI BOYU VE UZUNLUĞU NASIL TERCİH EDİLMELİDİR

Beton elyafının boyu arttıkça betondaki mukavemeti artırdığı halde bazı durumlarda elyaf boyunun 18 mm geçmemesi gerekir.

 • Mikserli betonlarda beton elyafının boyu 18 mm den başlayarak 3 ile 6 cm kadar kullanılabilir.Bazı projelerde 10 cm varan kırpılmış beton elyafı kullanılmaktadır.
 • Beton elyafının uzunluğu arttıkça betonun akışkanlığı düştüğünden işlenmesi zorlaşacaktır,bu yüzden ince şap ve betonlarda 10 ile 18 mm beton elyafı tercih edilmelidir.
 • Pompalı beton dökümlerinde beton elyafının boyu 10 ile 24 mm geçmemelidir. Uzun beton elyafı kullanıldığında yatay mesafesi 30 mt den fazla olan ve dikkeyde 3.kattan sonraki beton dökümlerinde sıkıntılar yaşanabilecektir.

Beton Şap Elyafı Boy & Ölçüleri ( 6 mm - 12 mm - 18 mm Elyaf )

beton elyafı boyu 10-12-19 mm
BETONA NE KADAR ELYAF ATILMALİDIR
( 1 M3 BETONA FİBER ELYAF KATKI DOZAJI MİKTARI )

Beton elyafının betona katkı miktarları ile ilgili çoğu kaynak ,araştırma ve teorik yazılarda 1 m3 beton için 900 gr ile 1,8 kg arası elyafın yeterli olacağı belirtilsede sözkonusu miktarlar labratuvar ortamlarında kabul görmüş miktarlardır. Beton ve şapa katılacak fiber elyaf lif miktarı beton sınıfına,hava şartlarına ve betonun maksadına göre değişebilir.Elyaf katkının betondaki dozajı ile ilgili tecrübesel detaylar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. ( Betonda kullanılması gereken elyaf lif katkı miktarı Proje ve Saha Mühendislerince belirlenmesi gerekir.)

BETON ELYAFININ BETON SANTRALİNDE KAZANA ATILMASI İMKANI VAR İSE

 • Mikserli betonlarda 1 M3 beton için 3 KG elyaf lif
 • Pompalı betonlarda 1 M3 betona 1,5 ile 2 KG beton elyafı atılması gerekir
 • Beton dökülecek kısım şevli ( eğimli ) ise beton elyafının miktarı arttırılabilir.

BETON ELYAFI ŞANTİYE'DE MİKSER HUNİSİNDEN KARIŞTIRILACAK İSE

 • Mikserli betonlarda 1 M3 beton için 5 KG
 • Pompalı betonlarda 1 M3 betona 3 KG elyaf katkı atılır.
BETONA ELYAF NASIL KATILIR VE KARIŞTIRILIR

Betona elyafın doğru katılma şekli ambalajındaki ürünün elle serpelenerek bir çim tohumunun atılması mantığına benzer.El ile tutularak serpelenen beton elyafı betonda homojen olarak dağılabilir. Elyaf betona şantiyede mikserde katıldı ise mikserin en az 10 dakika boyunca betonu karıştırması istenmelidir. Beton elyafının betonda aynı yere ve aynı anda toplu olarak atılması ( paketin atılması,kovadaki elyafın birden dökülmesi,çuvalın hepsinin aynı anda boşaltılması gibi) elyafın topaklanmasına, homojen olarak betonun her yerine eşit olarak dağılmamasına sebep olur. Bu yüzden beton elyafının kendinden eriyen paketlerde betona atılması hem homojen dağılmamasına hemde karışma süresinin artmasına sebep olur. Elyaf katkılı beton imalatında ; elyafın miktarı ,karıştırma şekli ve süresi çok önemli etkendir.Bu yüzden saha da bu işi yapacak olan işçi,kalfa,usta nın bu konuda bilgilendirilmesi ve titiz olunması gerekmektedir.

Beton veya şap harcı elle harman edilerek dökülecek ise kum ve çimentonun karıştırıldığı kuru harc karmanına elyaf elle serpelenir ve bu işlem iki harc harmanı boyunca devam eder.

BETON ŞAP ELYAFI İMALATI

Beton,endüstriyel beton ve şap elyafı imalatı genel olarak 3 boyutta yapılmakta olup ve 4 grup olarak da satışını yapmaktayız.Ancak hazır beton veya prekast fiber beton dökümü yapan müşterilerimizin talepleri doğrultusunda değişik ölçülerde kırpılmış beton ve şap elyafı imalatı yapmaktayız.

 • 10 - 12 mm kırpılmış fiber şap elyafı ( polipropilen yada cam elyaf) imalatı
 • 12-19 mm kırpma fiber elyaf imalatı
 • 12-48 mm kırpık elyaf saha betonu katkısı imalatı
 • 50 mm ve üzeri 2.kalite kırpılmış fiber cam beton elyafı ( elekten kaçan değişik ölçülerdeki 10 ile 60 mm saha beton elyafı)
BETON ŞAP ELYAFI KATKISI SATIŞ VE AMBALAJ ŞEKLİ

- 600 gramlık suda eriyen paketlerde beton elyafı
- 900 gramlık suda eriyen pakette pp.cam elyaf beton katkısı
-15 kg lık çuval ambalajda cam elyaf beton şap katkısı
-20 kg çuvallarda beton için kırpılmış cam elyaf
-25 kg çuval halinde beton elyafı
-Bigbag çuvallarda kırpık cam elyafı ( Yaklaşık 700-1200 Kg cam elyaf beton katkısı)

olarak kırpılmış fiber cam elyaf beton katkısı satışı yapılmaktadır.

Beton İçin Elyaf Katkı Resimleri
beton sap elyafi imalatı Beton için kırpılmış cam elyaf imalatı 900 gram paketlerde elyaf imalatı

12 mm Kırpılmış Fiber Elyaf
12 mm Kırpılmış fiber cam elyaf

Beton Cam Elyaf Katkısı
Beton Cam Elyaf katkısı

Fiber Cam Elyaf
Cam Elyaf katkı

Beton Fiberi video

FiberCamElyaf Video

Cam Elyaf Beton Katkısı Fiber Elyafın Isı ve Ateşe Karşı Dayanımı

Cam Elyaf Beton Katkısı Yanma Testi

Beton Elyafının Isı Direnci

BETON ŞAP ELYAFI FİYATLARI
BETON ŞAP ELYAFI 12-18 MM CAM ELYAF BETON KATKISI 34 TL / KG
BETON ELYAFI FİYATI 12 MM İLE 60 MM ARASI CAM ELYAFI 25 TL / KG
ŞAP ELYAFI 900 GR PAKET CAM ELYAF 90 TL / KG
BETON ELYAFI PP 900 GR POLİPROPİLEN 19 MM 6 € / KG
MAKRO FİBER BETON ELYAF KATKI FİYATI 7 €/ KG
6 MM İNCE ŞAP VE SIVA HARCI CAM ELYAF KATKISI FİYATI 50 TL / KG
6 MM İNCE ŞAP VE SIVA HARCI POLİPROPİLEN ELYAF FİYATI 7 € /KG
beton sap elyafi,pp,polipropilen sap elyafi imalati,betona katilan elyaf katki,kirpilmis beton elyafi,kirpilmis sap elyaf katkisi,cam elyaf beton katkisi,beton elyafi nasil kullanilir,900 ve 600 gramlik beton elyafi,paket sap elyaf fiber katki,sap elyafi imalati,beton sap icin pp cam elyaf,6 mm beton elyafi,12,mm sap elyafi,24 mm kirpilmis fiber beton elyafi,kirpilmis sap elyafi,cam elyaf beton katkisi imalati,uretimi,imalatcilari,ureticileri,fiber cam elyaf beton katkisi